Zjištění a zakreslení stávajícího stavu chladicího zařízení je základní krok pro následné energetické bilance; funkční schéma principu zapojení chladicího zařízení slouží jako podklad pro návrh úprav při výměně, doplňování, náhradě, rozšiřování nebo naopak redukci rozsahu chladicího systému. Označení zařízení, armatur a automatiky souží pro inventarizaci, stanovení adekvátních náhrad nebo pro identifikaci náhradních dílů komponentů. Výsledkem bývá grafické schématické znázornění chladicího systému a výkresy dispozičního uspořádání.
Výkonové bilance zahrnují stanovení jmenovitých provozních podmínek pro jednotlivé hlavní stroje a zařízení jako jsou kompresory, výměníky, tlakové nádoby, čerpadla, ventilátory. Určujícími hodnotami jsou výkonové parametry (kW), průtok (m3/h), dopravní výška (m), příkon elektrické energie (kW), provozní teploty (°C).
Mapování potrubních sítí se provádí za účelem kontroly potrubní sítě nucené cirkulace provozních kapalin v souvislosti s kontrolou zapojení stávajících spotřebičů nebo při požadavku na doplnění nových spotřebičů a v souvislosti s tím, že ne vždy je k dispozici dostupná a realitě odpovídající dokumentace; při výpočtu jsou zahrnuty délky jednotlivých potrubních úseků, vlivy vřazených odporů a kontrola oběhového čerpadla.
Všechny výše uvedené činnosti (viz body 1 až 3) vyústí v případné posouzení možnosti napojení nových spotřebičů chladu při rozšiřování nebo rekonstrukci chladicího systému.
Podobně jako v bodě 4 poslouží informace o chladicím systému pro eventuální návrh využití odpadního tepla nebo jako systému nadstavby tepelného čerpadla nad chladicím systémem pro zajištění topného výkonu k použití uživatelem nebo provozovatelem chladicího zařízení.
Nechte mi zprávu…
© 2025 chladit • topit I Vytvořeno s ♡ Tvorba a správa www LŠ